Škola

Učitelé se v rámci výuky věnují rozvoji kompetencí žáků v oblasti sociálních dovedností, učí podle principů a metod v rámci koncepce školy. Ve spolupráci s třídním učitelem provádějí průběžnou diagnostiku žáků a třídy, na pedagogických radách vzájemně hodnotí uplynulé období, konzultují případné problémy, navrhují opatření. Třídní učitel je v kontaktu s rodiči žáků své třídy prostřednictvím třídních schůzek, osobních setkání a dalších možností komunikace.

Na úseku vyučování je poměrně široký prostor ke kognitivní stimulaci. V souladu s RVP byly vytvořeny ŠVP pro základní i praktickou školu, do kterých jsou zahrnuty i úkoly preventivního programu. Programy jsou již zaměřeny na předcházení rizikových forem chování.

Ve škole preferujeme učení pro život a to zábavnou formou, pomocí různých her a následných diskusí. Jde především o to, aby si žáci na věc utvořili vlastní názor a přijali možné důsledky svého rozhodnutí. Během těchto programů se také zaměřujeme na posílení jejich sebedůvěry, komunikačních dovedností, sebepoznání, tolerance, empatie a vzájemné pomoci.

S tématy z oblasti prevence se naši žáci setkávají téměř ve všech předmětech, kde využíváme metod výkladu, samostatné práce, práce s médii, projektového vyučování, skupinové práce, dramatického hraní, práce s materiálem, přednášek, besed a integračních programů.

19.12.2016 Zimní ozdravný pobyt s výukou lyžování v Jeseníkách

Je již tradicí, že před vánocemi vyjíždíme do Jeseníků, do střediska Brans, abychom zde, v přírodě, strávili šest báječných dní.
První den jsme byli na běžkách.

Počasí moc nepřálo, padal déšť se sněhem. Ale to nám náladu nezkazilo.

Trošku jsme namokli, hodně se váleli, ale i tak, bylo fajn a hodně jsme se u toho zasmáli, no a na konci dne jsme měli za sebou základní průpravu.


Můžeme říci, že kluci to měli fakt pod kontrolou, nic moc neřešili a byli nad věcí :-)
------------------
Druhý den jsme vyměnili běžky za sjezdovky.
           ...stále trénujeme, první družstvo je letos fakt dobrý...
 
...zastavení se občas nepovedlo, ale kamarádi byli na blízku...


..."máme dost", jdeme se občerstvit...
 

Lyžování je fajn, ale lyžovat se nedá pořád.
                          ...společné večery jsme trávili povídáním a hraním her…
 
 
Při společných večerech jsme se prostřednictvím videa seznámili s nejrůznějšími zimními sporty a hrami, prostudovali jsme 10 základních pravidel při pobytu na sjezdovce, věnovali se prevenci rizik v horském prostředí a také 1. pomoci při úrazech na svahu.
------------------
  ...teploty lehce pod nulou, slunečno, v údolí sněžení. Vypadá to na další báječný den.
                  ... hlavně - nezapomenou vystoupit...
       
                   ... nezbytné úpravy, ať jsou kluci jak ze škatulky…


                   ... kontrola skluznic, a jde se na to…

 
 
 
 

... kdo nemá selfie, jako by nebyl...
 
 

... kdo by si pomyslel, že to tak rychle uběhne... je tu poslední den


... a domů se nikomu nechce...
Václavík & Vodák
více informací

8.11.2016 Simon Stephens, Mark Haddon - Podivný případ se psem

V rámci divadelního festivalu v Českém Těšíně jsme zhlédli představení Podivný případ se psem v podání Národního divadla moravskoslezského.
Příběh Christophera Boonea, chlapce s Aspergerovým syndromem, který pátrá po vrahovi psa paní Shearsové nás opravdu zaujal. Hlavní hrdina v podání Roberta Finty nás vedl k zamyšlení o důležitosti hledání vlastních kořenů a o těžkosti lásky k postiženému dítěti.
  
Představení se nám moc líbilo a my děkujeme těšínskému divadlu.
PhDr. Šárka Pospíchalová

více informací

25.10.2016 Velký, předprázdninový, turnaj ve stolním tenise

Na turnaji, kde si zahraje „každý s každým“ se všichni chlapci velmi těšili. A  také  jsme  i  hodně  trénovali  –   techniku   podání,   smečování   a   bloky,   pilovali   jsme forhend  a samozřejmě  i  bekhend.
Dne 25.10.2016, hned po velké přestávce, jsme se sešli v tělocvičně. Po úvodním slově o pravidlech stolního tenisu, poučení o bezpečnosti a informacích o způsobu, jakým se turnaj odehraje, byli chlapci rozlosování k prvním zápasům.
 

 
K vidění byly fantastické zápasy a neočekávané okamžiky, kdy favorité byli poraženi hráči, od kterých by to nikdo neočekával.

V tělocvičně bylo cítit napětí, chlapci svým sportovním soupeřům nedali nic zadarmo. Občas bylo slyšet, že vzplály emoce, ale vesměs se hrálo v poklidné atmosféře a v duchu fair play. 
 


Ten den jsme odehráli ke stovce zápasů, nicméně, na finále si budeme muset ještě chvilku počkat. Ale, nebude to dlouho trvat  :-)Jakmile se chlapci vrátí z podzimních prázdnin, rozhodčí zasednou ke stolům, hráči uchopí své pálky, a jdeme na to…

 
LV & ZŽ & AV


více informací

14.10.2016 Den otevřených dveří

Rok se s rokem sešel a ze SŠTO v Havířově přišla nabídka k návštěvě školy, kde prezentovali nabídku učebních oborů pro žáky základních škol.
V pátek, 14.10.2016 SOŠ Lidická pořádala „Den otevřených dveří“ s ukázkami jednotlivých učebních oborů, pro vycházející žáky.

Exkurzí nás prováděli dva studenti, a stejně jako loni, měli jsme možnost spoustu věcí si vyzkoušet, tak říkajíc – osahat.

Ruční a strojové zpracování plechu

Zde si chlapci mohli vyrobit píšťalku a krabičku.Zednické práce

Chlapci si mohli vyzkoušet řezání kachliček.  

Instalatérské práce
U tohoto oboru mohou chlapci získat i svářečský průkaz.


   
 Velkou pozornost vzbudily kominické práce, zejména jejich technika.

Škola hrou... J.A. Komenský by měl radost ...

 
Velmi zajímavé to bylo v autodílně.
  

Na exkurzi nám ještě představili tesařské a truhlářské práce a také to bylo velmi zajímavé. Naši chlapci byli spokojeni, máme námět k přemýšlení o tom, jak se svou budoucností naložit.
autor:av


více informací

16.9.2016 Legiovlak v Českém Těšíně

V pátek 16. září jsme navštívili s žáky naší ZŠ výstavu Legiovlaku v Českém Těšíně. Byla to jednadvacátá zastávka vlaku po městech České republiky.
Legiovlak se skládá z 12 zrekonstruovaných vagonů, kterými se čs. legionáři přepravovali v letech 1918 až 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále, kde nezřídka bojovali s bolševiky. S historii čs. legií nás seznámili a provedli legionáři v dobových stejnokrojích, což historický výklad ještě umocnilo. Žáky nejvíce zaujaly jednotlivě zrekonstruované vozy, především pak vůz polní pošty, obrněný a zdravotní vůz.

více informací

28.6.2016 Zlatovláska

Oblíbenou hudební pohádku o tom, jak dobrosrdečný Jiřík porozuměl řeči zvířat a získal lásku krásné panny, zná snad každé dítě.
Ruku na srdce - kdo z nás si dnes udělá čas na to, sednout si a zasnít se. Snění, i v dnešní uspěchané době je žádoucí, neboť je součástí rozvoje lidské osobnosti.
 
My jsme si dnes čas udělali, a pak, klasická pohádka plná písní a fantazie, nás všechny znova okouzlila a zároveň se stala krásným zakončením školního roku 2015/2016.

Děkujeme těšínskému divadlu za možnosti, které nám poskytuje a za nesmazatelné zážitky, které mohou naše děti díky vám prožívat.
 

 
 
Těšíme se na příští sezónu.                                PhDr. Šárka Pospíchalová
 

 
více informací

6.6.2016 Ukaž, co umíš

Protože, se stavebnicí Merkur se každý rád baví, rozhodli jsme k uspořádání soutěže - sestavení modelu.
Podmínkou bylo, aby stavebnicový model měl alespoň dvě pohyblivé části.

Bylo těžké rozhodnout o vítězi, neboť všechny modely byly velmi zajímavé.


Nakonec, zvítězili všichni, neboť smysluplně využili svého času, bavili se a také se něco i naučili – o plánování, o konstrukci, montáži…
av

více informací

3.5.2016 Nikdo není dokonalý - Nobody is perfect

Závěrečná věta divadelní hry, která se vryla nám všem nesmazatelně do paměti.
Hru Sugar aneb Někdo to rád horké, není třeba sáhodlouze představovat. Bláznivou komedii, plnou zvratů a nečekaných událostí, zná téměř každý.

V podání těšínského divadla jsme měli možnost prožít nevšední dopoledne, zpestřené vtipnými dialogy, swingovou hudbou a nepřehlédnutelnými kostýmy.

Děkujeme všem zaměstnancům a zvlášť hercům za nezapomenutelný zážitek.
 
PhDr. Šárka Pospíchalová

více informací

31.3.2016 Ferda Mravenec

Pohádka pro malé i velké, plná dobrodružství slavného hrdiny s puntíkovaným šátkem a jeho přátel z knížek Ondřeje Sekory.
Na chvíli jsme se stali součásti mikrosvěta Ferdy mravence, který si poradí s pracemi všeho druhu, dokáže rozveselit rodinu malých ploštiček, zapřáhnout do kočáru pana Hlemýždě, ochočit si pro svou milovanou Berušku zeleného koníka, uniknout různým nebezpečím a tak, jak to v pohádkách bývá pomoci všem v nesnázích. Samozřejmě nemůžeme opomenout brouka Pytlíka, krásnou stonožku a tančícího pavoučka.

Představení Ferda Mravenec v podání těšínského divadla se nám moc líbilo. Děkujeme.
PhDr. Šárka Pospíchalová

více informací

19.5.2015 Setkání s hraběnkou z Wessexu.

Jménem ředitele DofE, Ondřeje Lochmana, jsme byli pozváni do Prahy, na akci, na které jsme měli tu čest setkat se s Její královskou Výsostí, hraběnkou z Wessexu, GCVO, globální ambasadorkou Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu.
Setkání proběhlo 19. května 2015 od 16:00 hod., v prostorech Gymnázia Duhovka v Praze, kde hraběnka z Wessexu byla čestným hostem.


Nejdříve k našemu stánku zavítali pan Vágner, světoznámý cestovatel a pan Jiří Zrůst, ředitel Macquarie Infrastructure and Real Assets a předseda správní rady DofE. Oba se zajímali o dění v Těrlicku, chlapci se pochlubili svými výsledky v jednotlivých sekcích v rámci programu. Oba pány oslovila jak služba, tak dosažené sportovní výkony v atletice, jíž se oba chlapci věnují.

 

Pak přišla dlouho očekávaná chvíle - setkání s Její královskou Výsostí, hraběnkou z Wessexu.

 

Hraběnka, nad fotografiemi prezentující naši pestrou a dlouholetou činnost, se zajímala o naše další plány. S Jardou a Tomášem krátce pohovořila o jejich úspěších. Pochlubili jsme se našim „zlatým“ účastníkem Milanem, který převzal ocenění z rukou prince Edworda, manžela paní hraběnky a také zorganizováním mezinárodní konference Youth at Risk v Těrlicku, kde se setkalo 26 pracovníků s mládeží z 15 zemí celého světa (např. Izrael, Palestina, Libanon, Jordánsko, Malta, Turecko, Finsko atd.). 
 
 
Hraběnka z Wessexu ocenila naše úsilí a popřála všem do Těrlicka hodně štěstí a úspěchu.
autor: av

více informací

< <     3/2020     > >
NePoÚtStČtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31