Mezinárodní projekty


VÝZNAMNÝ  ÚSPĚCH  INSTITUCIONÁLNÍ  PÉČE  V  ČESKÉ  REPUPBLICE

13.3.2013, Praha
 
Nejmladší syn britské královny Alžběty II., princ Edward předal v Černínském paláci jednatřiceti studentům certifikáty Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Studenti reprezentovali celkem jedenáct středních škol, například British School, English International School Of Prague či The English College In Prague, Gymnázium J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích nebo Střední policejní školu v Holešově, ale také Dětský domov se školou v Těrlicku.

Zasloužené ocenění, v podobě zlatého certifikátu a odznaku, si Milan z Dětského domova se školou v Těrlicku převzal přímo z rukou britského prince Edwarda.
 
Při společném rozhovoru princ Edward uvedl, že vnímá to, že mezi mladými lidmi z různých středních škol, a rovněž z anglických, které v Praze jsou, je také mladík z dětského domova. Princ se rozloučil s přáním –předat poděkování všem pracovníkům Dětského domova se školou v Těrlicku, za to, že pomohli Milanovi na jeho cestě. 

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (anglickým názvem The Duke of Edinburgh’s International Award) je program, ve kterém studenti získávají nové přátele, zkušenosti a dovednosti. Překonání sebe sama a splnění vlastních cílů, je tou největší možnou odměnou. 
 

Princ Edward mladým studentům pogratuloval. "Jsem hrdý na to, čeho jste dosáhli, na zážitky a zkušenosti, které jste získali... možná si to zatím ještě neuvědomujete, ale později v průběhu života, až se budete vypořádávat s dalšími příležitostmi, vám tato zkušenost dodá větší pocit jistoty," pronesl aristokrat ke studentům. 

Převzetím certifikátu ve zlaté úrovni, za odvedenou a několikaletou náročnou práci, byl dokončen integrační proces našeho chlapce prostřednictvím programu Cena vévody z Edinburghu. Převzetí ocenění, z rukou samotného prince Edvarda, se stalo příslibem a povzbuzením do další práce.

Program, The Duke Of Edinburgh's International Award – Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, dostal další rozměr.

Pro další informace a pro vstup do fotogalerie klikněte zde

Gelnarová & Horák & Vodák, vedoucí Programu DofE Award
 

Zdroj:
http://www.dofe.cz
http://zpravy.idnes.cz/princ-edward-rozdal-studentum-ceny-duu-/domaci.aspx?c=A130314_1899833_vary-zpravy_ba
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/zlato-pro-ceske-studenty-princ-edward-predal-certifikaty-sve-nadace_264018.html 

 


MEZINÁRODNÍ  CENA  VÉVODY  Z  EDINBURGHU

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (anglickým názvem The Duke of Edinburgh’s International Award, zkráceně DofE Award) je prestižní vzdělávací program, který umožňuje mladým lidem od 14 do 25 let rozvíjet své dovednosti a aktivně využívat volný čas.

Program založil v roce 1956 manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, vévoda z Edinburghu, společně s německým pedagogem a velkým propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Mount Everestu, lordem Huntem. Od té doby se do něj zapojilo na 8 milionů mladých lidí ve více než 140 zemích celého světa. V České republice program běží od roku 1994, kdy ho do českého prostředí přinesla Lady Abrahams, golfová šampiónka z období prvorepublikového Československa.


DofE Award je především osobní výzvou, takže v programu nesoutěžíš s nikým jiným než sám se sebou. Na cestě programem budeš sice potkávat i jiné účastníky programu a kamarády, nikdo tě však s nimi nebude srovnávat. V plnění i hodnocení jednotlivých aktivit totiž vždy jde jen o tebe a o to, abys našel hranice svých možností – a s pomocí zkušených rádců je i překonal. Díky programu totiž dokážeš víc, než si teď myslíš.
Pro více informací klikni ZDE 
_______________________

Možná už teď děláš různé věci, ve kterých tě díky DofE Award bude moci někdo podpořit (školní kroužky, sport, dobrovolnická výpomoc, kempování). Nebo máš nějaká přání a představy o tom, co bys rád dělal, ale nemůžeš se odhodlat s tím začít. Nebo máš zajímavé plány, ale jakmile se něco nedaří, vzdáváš se jich.

S DofE Award půjde všechno snáz a bude to i větší zábava! Abys uplatnil svou všestrannost, program DofE Award se skládá ze čtyř základních sekcí: dovednost, sportovní aktivita, dobrovolnictví a dobrodružná expedice. Pro splnění zlaté úrovně se navíc zúčastníš akce s pobytem. V rámci těchto sekcí se můžeš pustit do úplně nových aktivit, nebo se do programu přihlásit s aktivitami, které už nyní děláš.
Pro více informací klikni ZDE 
_______________________

Pro rodiče

DofE Award je léty prověřený a celosvětově uznávaný program, který mladým lidem umožňuje zvýšit jejich kompetence pomocí zážitkové pedagogiky. Založil ho v roce 1956 britský princ Philip, vévoda z Edinburghu.
Pro více informací klini ZDE
 
Gelnarová & Horák & Vodák, vedoucí Programu DofE Award


Informace převzata ze stránek Cena vévody z Edinburghu       www.dofe.cz
 


« Předchozí 1 2 Další »

8.12.2021 Jsme 4krát bronzoví

Tak se nám to letos podařilo, čtyři naši chlapci získali oceniní v bronzové úrovni.
V rámci programu DOFE, naplňovali své osobní cíle ve čtyřech  oblastech. V oblasti sportu se věnovali lanovým aktivitám, stolnímu tenisu, atletice a kopané. V oblasti rozvoje talentu se věnovali hře na elektronické klávesy, bubny, kytaru, modelářství, kreslení a dramatické tvorbě. Na dobrodružnou expedici, v červnu 2021, se chlapci vydali na Lysou horu a bez přístřešku zde strávili noc.

Při službě – dobrovolnictví, která má v našem zařízení již mnohaletou tradici, chlapci pomáhali zdravotně oslabeným a handicapovaný občanům a pomáhali dětem s poruchou autistického spektra ve sdružení ADAM.


 

 

autor: av
více informací

30.10.2017 International Gold Event 2017

Dne 30. října 2017 od 9:00 hodin v Hotelu International v Praze,
za účasti Jeho královské Výsosti prince Edwarda, vévody z Wessexu,
probíhala konference IGE 2017.
Hlavním úkolem mladých delegátů, kteří pobývali v našem domově, bylo vymyslet a prezentovat smysluplný a jedinečný projekt, který bude korespondovat s činnostmi navštívených míst a s jejich udržitelným chováním.

Delegáti zpracovali projekt – Věř sám v sebe – a k jeho prezentaci pozvali do svého realizačního týmu také Michala, držitele stříbrného ocenění DofE.

V přítomnosti Jeho královské Výsosti prince Edwarda, vévody z Wessexu sdělil své poselství pro všechny děti, které jsou do podobných zařízení umístěny.Společně sklidili velké uznání a to jak odborné poroty, tak zejména prince Edvarda.

 
Delegáti s našimi chlapci měli mnoho společného a vzniklo mezi nimi nejedno přátelství.
autor:av


 
více informací

28.10.2017 Věř sám v sebe

V Dětském domově se školou v Těrlicku,
ve dnech 27.-28.října 2017 pobývali zahraniční studenti 8 zemí,
kteří u nás realizovali mezinárodní leadership program IGE 2017.
International Gold Event (IGE) je prestižní mezinárodní projekt, který si klade za cíl podporovat a rozvíjet generaci mladých lidí rozhodujících o nasměrování a vlivu organizace Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu do budoucna.


Představitelům IGE 2017 byl předestřen program, jímž je realizována koncepce Dětského domova se školou v Těrlicku a jímž jsou naplňovány tematické cíle programu Cena vévody z Edinburghu.

Zahraniční delegáti, s pedagogy a společně s chlapci řešili témata jako společenská inkluze a řešení konfliktů anebo podpora zaměstnatelnosti.

Tímto zaměřením – Věř sám v sebe – se delegáti IGE věnovali nejenom tématu roku 2017, ale zároveň obecně Cílům udržitelného rozvoje v rámci Agendy pro udržitelný rozvoj 2030.
autor. av

více informací

19.6.2017 Michal Pham: S vévodou z Edinburghu předsudkům navzdory.

Prestižní mezinárodní ocenění převzal kluk z dětského domova se školou
V dětském domově se školou Těrlicko Michal Pham vyrůstá již třetím rokem. Svým příběhem je výjimečný. Za jeho úsilí v programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) převzal začátkem června na Ministerstvu kultury v Praze stříbrné ocenění. Dokonce z rukou zástupce britské velvyslankyně Anguse Stewarta a ředitelky Googlu v Česku Taťány le Moigne. Program DofE před 60 lety založila britská královská rodina. Jakým aktivitám se „klučina z pasťáku“ kromě pomáhání dětem s autismem například věnuje a co pro tohoto sympatického mladého muže ocenění znamená? V Česku je v programu zapojeno přes dva tisíce mladých lidí ze středních (mezinárodních) škol a gymnázií, ale také z dětských domovů.
 

Příběh Michala, coby studenta prvního ročníku technického oboru – klempíř, je pozoruhodný. Všimla si ho také organizace Člověk v tísni, která letos Michalovi předala cenu Gratias Tibi. Ta náleží mladým lidem, kteří mění svět kolem sebe k lepšímu. Je v domově součástí projektu, v rámci kterého vyráží až třikrát týdně pomáhat dětem s autismem spolu s dalšími 9 kluky ze zařízení, o kterém veřejnost často nemá valné mínění. Právě pomoc dětem s poruchou autistického spektra si i jako své dobrovolnictví vybral čerstvý absolvent v rámci programu DofE. „Jaký mám pocit z toho, že těmto dětem můžu pomáhat? Je to těžké popsat, baví mě to. když se pak s naším panem psychologem a klukama vracíme do domova, říkám si, že se mám vlastně dobře a nemám takové starosti jako oni. Když o tom přemýšlím, je to dobrý pocit. Jsem rád, že můžu pro někoho něco udělat.“.
„Chceme umožnit každému mladému člověku, bez ohledu na jeho sociální postavení či zázemí, rozvíjet jeho talent a pomoci mu překonat vlastní výzvy či splnit jeho sny. Program vede mladé lidi k zážitkům a rozvoji osobnosti, které jim pomohou v budoucím osobním i pracovním životě“, říká Tomáš Vokáč, ředitel Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu v ČR.

V rámci rozvoje sportu se šestnáctiletý mladík věnoval fotbalu ve fotbalovém klubu Těrlicko. Dále se zlepšoval v modelářství či v dramatické tvorbě. Už dříve také pomáhal správci tenisových kurtů – „za odměnu“ se poté mohl v tenise zlepšovat a zlákal k sobě i další kluky z děcáku. Pomáhal i četbou v rámci projektu Čtení pomáhá. Na první expedici vyrazil Michal se svým týmem na zříceninu hradu Vikštejn. I přes trasu absolvovanou s rukou v sádře za doprovodu bouřky byla bronzová expedice nakonec úspěšná. Na expedici v rámci stříbrné úrovně pak těrličtí účastníci programu DofE vyrazili na vodu a s novou výzvou si opět úspěšně poradili.


Mezi Michalovy cíle nyní patří zdárně dokončený výuční obor, se svým fotbalovým týmem by rád postoupil do vyšší ligy a těší se na další expedice. Je skromný, motivovaný a kromě práce pro ostatní chce pracovat především na sobě. Důkazem je také jeho zájem pokračovat v programu DofE pro získání zlaté úrovně tohoto prestižního a mezinárodního programu. Nezbývá než popřát Michalovi hodně štěstí, neboť jeho motivace a zapálení bude o to důležitější při opouštění bran dětského domova do samostatného života.

Více se o programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu dozvíte na www.dofe.cz

Lukáš Kotlár, PR asistent
avvíce informací

12.6.2017 Stříbrnou a bronzovou cenu vévody z Edinburgu dostalo 59 studentů

Zprávu kanceláře DofE – z předávání prestižní bronzové a stříbrné ceny vévody z Edinburghu dne 6.6.2017, si převzalo několik novinových deníků a také Česká televize.

Zdroj informace. http://www.ceskenoviny.cz 

Jeden z oceněných potleskem oceňuje dalšího z čerstvých nositelů ceny vévody z Edinburghu, které byly předány 6. června v sídle ministerstva kultury v Praze.
ČTK/Kamaryt Michal         Pro více informací klikněte zde


Zdroj informace: http://prazsky.denik.cz

Ocenění za dlouhodobý rozvoj v oblasti sportu, talentu, dobrovolnictví a za uskutečnění dobrodružné expedice mohou získat mladí lidé do 24 let.
Pražský denik          Pro více informací klikněte zde


Zdroj informace: http://www.blesk.cz

"Toto je velmi prestižní ocenění a každý by si ho měl vážit. Je důležité jít si za svým snem a udělat pro to, co jde. Někdy to není tak jednoduché a cesta není přímočará, ale stojí to za to," řekla při předávání certifikátů módní návrhářka Taťána Kovaříková. Ta je spolu s ředitelkou společnosti Google ČR Taniou le Moigne patronkou programu v ČR.     Blesk/Zprávy          Pro více informací klikněte zde


Článek z předávání prestižního ocenění zveřejnil na svých webových stránkách také portál Praha na dlani – Aktuální zpravodajství.
Informace k zveřejněnému článku naleznete zde

avvíce informací

6.6.2017 Slavnostní převzetí ocenění za práci v programu DofE

Dne 6.6.2017, při slavnostním předávání Bronzových a Stříbrných cen vévody z Edinburghu, na Ministerstvu kultury Praze, si prestižní ocenění převzali také chlapci z Dětského domova se školou v Horním Těrlicku.
 
Na slavnostním předávání se potkali s účastníky napříč celé České republiky, ze všech vzdělávacích institucí, mezinárodních škol, gymnázií, domů dětí a mládeže až po dětské domovy. Nechyběly ani významné osobnosti podporující DofE v České republice, módní návrhářka Taťána Kovaříková, Tania le Moigne, ředitelka Google ČR a SK a zástupce britské velvyslankyně Angus Stewart, z jejichž rukou účastníci svá ocenění obdrželi.
Z Dětského domova se školou v Horním Těrlicku si převzali tři chlapci ocenění v bronzové úrovni, dva chlapci získali stříbrnou cenu.

V rámci programu naplňovali své osobní cíle ve čtyřech oblastech. V oblasti sportu se věnovali stolnímu tenisu, tenisu, atletice a kopané. V oblasti rozvoje talentu se věnovali hře na elektronické klávesy, modelářství a dramatické tvorbě. Na dobrodružnou, třídenní expedici se chlapci vydali do Mohelnické brázdy, kde splouvali řeku Moravu a poznávali život denních motýlů a hnízdění divokých kachen.
Při službě – dobrovolnictví, která má v našem zařízení již mnohaletou tradici, chlapci pomáhali zdravotně oslabeným a handicapovaný občanům a pomáhali dětem s poruchou autistického spektra.
 

Účast v programu DofE je v našem zařízení chápána jako prestižní záležitost a realizací projektu v našich podmínkách je naplňována koncepce dětského domova se školou a strategie prevence rizikových forem chování, neboť každý chlapec rozvíjí svoji odolnost, posunuje své hranice bezpečí, získává zdravé sebevědomí, poznává jiný hodnotový žebříček a smysluplně vyplňuje svůj volný čas.
 
av

více informací

30.6.2016 Zahraniční spolupráce s Bergschule St. Elisabeth – Staatlich anerkannte Katholische Berufsbildende Schule

Z původního pilotního projektu, se stala již tradiční, několikatýdenní stáž, kde němečtí studenti v podmínkách Dětského domova se školou v Těrlicku mají možnost zblízka se seznámit s modelem institucionální výchovy v ČR.
A tak, ve školní roce 2015-2016, jsme ve spolupráci s německým partnerem JESP e.V., uvítali v našem domově studentky oboru vychovatelství - sociální a volnočasová pedagogika (http://bergschule-st-elisabeth.de/index.php?id=21) Aniku a Stefanii.

Je to již sedmý rok, co se k nám vydávají na zkušenou němečtí studenti z Heiligenstadtu, a z možnosti rozšíření svých pedagogických, ale i jazykových dovedností v zahraničních praxi – v České republice jsou opravdu nadšeni.

První dny se studenti seznamují s chodem našeho zařízení a pozorují práci vychovatelů. V dalších dnech působí jako asistenti vychovatele a v závěru své stáže si absolvují samostatný výstup/aktivitu s dětmi za dohledu našich pedagogických pracovníků. Úkolem studentů je zvolit si činnost „ušitou na míru“ dané skupině chlapců, namotivovat si cílovou skupinu a realizovat v předepsaném rozsahu. Těchto závěrečných výstupů, což nás velmi těší, účastní i samotný vedoucí odborných praxí Pater Meinolf von Spee.

Naším cílem do budoucna, je spolupráci s německými organizacemi rozvíjet a upevňovat, protože toto partnerství je pro naše chlapce obrovským přínosem, a my pedagogové, si tohoto partnerství nesmírně vážíme.
  autor: av

více informací

17.6.2016 Slavnostní převzetí Bronzových cen v programu DofE

V pátek 17. června v prostorách galerie DOX si naši chlapci převzali prestižní ocenění v rámci Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE).

Setkání proběhlo v prostorech DOX – centra moderního umění, v Praze – Holešově. Programem – slavnostní ceremonií provázel bývalý ředitel pan Ondřej Lochman. Účastníkům, a to jak ze základních škol, dětských domovů, tak škol pro zahraniční studenty, ocenění bronzovou cenu, za celoroční práci předávali významné osobnosti – módní návrhářka Klára Nademlýnská, ilustrátorka Zuzana Bahulová a také cestovatel Dan Přibáň.
Při oceňování našich chlapců, ředitel NK Tomáš Vokoun vyzdvihl jednotlivě každého z nich. Poukázal na význam práce, kterou naši kluci realizovali v rámci „dobrovolnictví“.
 
 
  
Na základě prezentace naší práce, bylo společně s koordinátorkou Terezií Staňkovou a projektovým manažerem Martinem Baťkem dohodnuto, že s našimi chlapci a s panem Mikolášem, vedoucím sociálních a integračních projektů, uskuteční rozhovor k dané problematice a posléze jej otisknou na webových stránkách DofE a v časopisech, do kterých DofE přispívá.
av

více informací

29.5.2016 Expedice Vikštejn

To co nám loni uteklo, jsme si letos - 27.5 - 28.5.2016 dobře pohlídali.
Letos jsme neponechali nic náhodě. Už jsme nechtěli zažít to, co nás vloni potkalo na vodě, kdy při ostré expedici nám vandalové zhatili naše plány.

Takže, vzali jsme to „po svých“, na Opavsko, na zříceninu hradu Vikštejn.

Měli jsme natrénováno, a tak jsme společně naplánovali „ostrou expedici“. Takovým hlavním cílem bylo naplnění podmínek DofE, ale všichni jsme se těšili také na dobrodružství, které s putováním souvisí – spaní pod stanem u popraviště a snídaně v trávě.

Cesta byla náročná, a vedla v mírně členitém terénu. Společně jsme si pomáhali a nakonec… i když délka mírně překračovala podmínky pro bronzovou úroveň, nakonec jsme to všichni zvládli. A co si budeme povídat, také jsme se i pochválili.

Gulášek se nám opravdu povedl a povídání o historii zříceniny, v blízkosti popraviště, pod oblohou, která byla ozařována stovkami vzdálených blesků, to bylo to pravé vzrůšo. No, nakonec nás silný déšť zahnal do stanů, kde jsme noc přečkali, celkem bez úhony.

Noc deštivá, ráno slunečné, snídaně v trávě s partou správných kluků, lze si přát více…?

Ale čas nezastavíš a vlak nečeká, tak jsme se posbírali a pospíchali na vlak do Vítkova, který nás odvezl domů. Dobrodružství skončilo.
 
 
 
 
 
 
 
 
autor: av

více informací

22.5.2016 Cvičná expedice účastníků programu DofE

Rok se s rokem sešel a na naše chlapce čekala výzva v podobě cvičné expedice Ceny vévody z Edinburghu.
K prověření fyzických sil, práce s mapou a kompasem jsme využili okolí Žermanické přehrady.
Letos se sešel velmi silný tým.
 
Se stavěním stanů nebyl žádný problém, vaření je naše velmi oblíbená činnost a tým se předvedl, jak se patří, čím přesvědčil hodnotitele expedice, že s těmito činnostmi nebude žádný problém.
 

… myslíme si, že můžeme říci – „ano, jsme připraveni“.

Vyrážíme 27.5.2016
lg/av

více informací

19.5.2015 Setkání s hraběnkou z Wessexu.

Jménem ředitele DofE, Ondřeje Lochmana, jsme byli pozváni do Prahy, na akci, na které jsme měli tu čest setkat se s Její královskou Výsostí, hraběnkou z Wessexu, GCVO, globální ambasadorkou Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu.


Setkání proběhlo 19. května 2015 od 16:00 hod., v prostorech Gymnázia Duhovka v Praze, kde hraběnka z Wessexu byla čestným hostem.

_______________________Nejdříve k našemu stánku zavítali pan Vágner, světoznámý rybář a cestovatel a pan Jiří Zrůst, ředitel Macquarie Infrastructure and Real Assets a předseda správní rady DofE.Oba se zajímali o dění v Těrlicku, chlapci se pochlubili svými výsledky v jednotlivých sekcích v rámci programu. Oba pány oslovila jak služba, tak dosažené sportovní výkony v atletice, jíž se oba chlapci věnují.No a pak přišla hraběnka. Podala nám ruku a zeptala se nás, jak se nám v DofE vede, a co děláme. Představili jsme jí naše projekty.

 


Hraběnka, nad fotografiemi prezentující naši pestrou a dlouholetou činnost, se zajímala o naše další plány. S Jardou a Tomášem krátce pohovořila o jejich úspěších. Pochlubili jsme se našim „zlatým“ účastníkem Milanem, který převzal ocenění z rukou prince Edworda, manžela paní hraběnky a také zorganizováním mezinárodní konference Youth at Risk v Těrlicku, kde se setkalo 26 pracovníků s mládeží z 15 zemí celého světa (např. Izrael, Palestina, Libanon, Jordánsko, Malta, Turecko, Finsko atd.)
 
Hraběnka z Wessexu ocenila naše úsilí a popřála všem do Těrlicka hodně štěstí a úspěchu.
autor: av


více informací

18.5.2015 Cena vévody z Edinburghu – cvičná expedice účastníků programu

Podle plánu, v neděli 18.5.2015, se vydalo na cvičnou expedici pět účastníků programu DofE.
Týmu velel adept na stříbro Jarda. S ostatními, Robinem, Tomášem, Jirkou a Daliborem a dvoučlenným pedagogickým doprovodem jsme u nedělní snídaně dojednalii strategii – UŽÍT SI TO A PŘITOM PROVĚŘIT PŘIPRAVENOST TÝMU.

Letos jsme se rozhodli pro vodáckou expedici a tak i náplň doplňkových činností tomu odpovídala – vodácké dovednosti, záchrana tonoucího, 1. pomoc při úrazech na vodě a v přírodě.


Při vaření se tým předvedl, jak se patří, a přesvědčil hodnotitele expedice, že s těmito činnostmi nebude žádný problém.

Počasí nám přálo a na řece Odře jsme si užili hodně legrace.
… a myslíme si, že můžeme říci – „ano, jsme připraveni“. 

        


25.5.2015 vyrážíme na ostrou...
Gel & Vo

více informací

8.8.2014 Letní příměstský tábor pro autistické děti v Těrlicku

Dětský domov se školou v Těrlicku, spolu s občanským sdružením Adam Havířov, připravil letní tábor pro autistické děti.
V týdnu 4.- 8.8. 2014 náš domov, ve spolupráci s občanským sdružením Adam Havířov a pod záštitou našeho psychologa Přemysla Mikoláše, pořádal letní příměstský tábor pro děti s poruchou autistického spektra.

Akci spoluorganizovala paní Libuše Gelnarová, zkušená vychovatelka a vedoucí programu DofE.

Na této akci DofE připravil pro děti parčík s lanovými překážkami, kde si mohly hrát, ale také si mohly pověřit své dovednosti, otestovat svou odvahu a společně se svými asistenty užít spousty legrace.To samo o sobě není nic zvláštního, ale …rozhodli jsme se, že tento program zviditelníme a mezi děti a přítomné dospělé přineseme informace o DofE.

Starší děti, ale hlavně jejich asistenti se o program hodně zajímali. A stejně tak spousta procházejících lidí, neboť tuto akci jsme pořádali v těsné blízkosti Těrlické přehrady, jejíž břehy lemuje turistická stezka.Celé akci přálo hezké počasí, děti si na táboře hodně užily, no a náš záměr… tak ten se vydařil.
Ho & Vo
 
více informací

10.6.2014 Slavnostní předání Bronzových cen v programu DofE

Slavnostní předávání Bronzových cen vévody z Edinburghu se konalo 10. června 2014 v prostorech ZOOM v pražském Kongresovém centru s krásným výhledem na Prahu.
Ceremonii předcházela beseda s patronem programu, novinářem a cestovatelem Danem Přibáněm, který ceny předával. Stříbrné ceny mladí lidé obdrželi z rukou Jakuba Vágnera. Celkem bylo oceněno téměř osmdesát úspěšných absolventů programu DofE včetně těch z dětských domovů a výchovných ústavů.Z našeho domova si cenu převzali Dominik, Jaroslav, Patrik, Václav a David.
 

DofE přesně koresponduje s dlouhodobou koncepcí našeho zařízení a je náplní procesu integrace dětí a mládeže ze znevýhodněného sociokulturního prostředí.

více informací

9.6.2014 Rakousko 2014

Ve dnech 2.-9.6.2014 se uskutečnila expedice Radstadt v rakouském pohoří Dachstein.
Akce se opět konala díky německým přátelům z organizace JESP. Zdolávání via ferrat se však neobešlo bez komplikací a vrcholný podnik – Superferrata, díky spadnuté lavině, nakonec zůstala nepokořena.

I tak jsme si lezení po zajištěných stezkách užili do sytosti a každý z nás si našel ten svůj vrchol, hranici, kterou překročil.
 
Znavené svaly si také přišli na své při návštěvách aquaparků, a našel se i čas na trochu té kultury a poznávání historického městečka Mozartova rodiště. Volné chvíle jsme si vyplňovali netradičními hrami.
Přes nezdolanou Superferratu můžeme expedici považovat za úspěšnou. Vrátili jsme se všichni, nezraněni a plni zážitků na celý život.

Díky Hampi, díky René, díky Ede…
 
Horák & Vodák
více informací

26.5.2014 DofE – expedice Vikštej

Outdoorové putování ve dnech 24.5-25.5.2014


Cílem naší expedice, krom naplnění podmínek programu DofE, bylo podpořit u chlapců smysl pro dobrodružství a objevování, vlastní sebevyjádření a objevení kreativity při plánování expedice, utvoření vazeb ve skupině a získání sebeúcty a úcty k ostatním a rozvoj duševních sil a zvládnutí fyzických požadavků, které expedice vyžaduje.

  
  

Trasa byla vedena turistickými trasami, v mírně členitém terénu, její délka mírně překročila nároky bronzového stupně a prošli jsme ji s plnou zátěží.

  

Dalším úkolem bylo připravit si teplé jídlo, a k tomuto účelu sehnat potřebný přírodní materiál na oheň. Ten jsme rozdělávali za mírně nepříznivých povětrnostních podmínek, ale nakonec jsme vše zdárně zvládli.

  

S postavením stanové základny byly trochu potíže, ale i to jsme zvládli.Druhý den jsme si prohlédli samotnou zříceninu, a z pamětní desky jsme se dozvěděli něco málo z historie hradu.


Chvíli na to už jsme zase pospíchali na vlak do Vítkova, který nás odvezl domů. Dobrodružství skončilo.

Ještě chvíli jsme cítili každý sval v těle, a byli prosáklí potem, ale … stálo to za to.

 
Expedice Vištejn byla úspěšná a ty vzpomínky, ty nám zůstanou navěky.                                               
G & H & V 
více informací

5.9.2013 Dětský domov se školou se stal místním centrem DofE Award.

Program DofE Award, s mezinárodním přesahem, se k mladým lidem dostává prostřednictvím místních center DofE Award a jedním takovým centrem se stal Dětský domov se školou v Těrlicku.
5.9.2013, zástupci národní kanceláře - výkonný ředitel Ondřej Lochman a koordinátorka programu Eliška Zelendová, předali Certifikát DofE naší škole.


Na základě certifikátu je naše zařízení oprávněno k poskytování programu pro děti a mládež Mezinárodní cena vévody z Edinburghu.


Spolupráce na poskytování tohoto programu je plně dobrovolná, avšak přinese nám odměnu k nezaplacení v podobě zkušeností a zážitků z poněkud jiného stylu práce s mladými lidmi, než jaký umožňuje běžná školní výuka.

Pro více informací o mezinárodní ceně vévody z Edingburhu klikněte zde
autor. av
více informací

11.6.2012 Rakousko 2012

Ve dnech 26.5. až 2.6. 2012 se uskutečnil již osmý zahraniční podnik pod patronací německé mládežnické organizace JESP specializující se na zážitkovou pedagogiku.
Opět se této akce, v rámci naší dlouhodobé strategie "integrace",  zúčastnili spolu s našimi chlapci i studentky a studenti z civilních škol, kteří jsou našimi letitými partnery. Znova jsme vyrazili na, z minulých let, nám již známá místa v okolí Ötztalu. Překrásné prostředí tyrolských Alp vytvářelo opět nezapomenutelnou kulisu při společných outdoorových aktivitách. Scenérie vysokých hor a čistý vzduch působily blahodárně jako balsám na všechny zúčastněné.Podobně jako v minulých letech se naše pozornost zaměřila na zdolávání zajištěných lezeckých cest typu via ferrata. Těch jsme tentokráte zdolali celkem pět.Každý den jsme stupňovali obtížnost až ke konečnému písmenu E (dle tabulky obtížností: A- nejlehčí,F- nejobtížnější).Samozřejmě jsme nezapomněli ani na odpočinkové dny v podobě aquaparku, osvěžující zmrzlinu při prohlídce městečka, nejdelší letní bobovou dráhu na světě a netradiční kontaktní hry a dalších relaxační aktivityNa poslední den si pro nás naši němečtí přátelé připravili mimořádný a nezapomenutelný zážitek, kterým se chtěli rozloučit s našimi chlapci, kteří v našem zařízení tento rok končí a jeli s námi na takovýto pobyt na posledy.Zosnovali jsme tajný a „zákeřný“ plán. Účastníkům jsme řekli, že je čeká luxusní venkovní aqupark se spoustou tobogánů, skluzavek, skokanských můstků, vířivek a dalších atrakcí. …a v podstatě jsme ani moc nelhali :-) . Kluci jásali, a už se těšili na slíbené zážitky. To ještě netušili, co je čeká! Jaké však bylo jejich překvapení, když jsme zaparkovali před menší budovou a tam na každého čekala hromádka v podobě přilby a úvazku. Ovšem to nebylo zdaleka vše! Na řadu přišla neoprenová kombinéza a staré boty. A je to tady! CANYONING!!!! Silný adrenalinový zážitek!

Ale zpět.Vyjeli jsme vysoko do hor a po důkladné instruktáži a za doprovodu 3 najatých profesionálních instruktorů z agentury pro outdoorové sporty, jsme slanili asi 20m z mostu do skalního koryta kudy tekla řeka, respektive do kaňonu. (odtud název „canyoning“).
 


A pak už se šlo peřejemi, skákalo z menších vodopádů do tůněk, slaňovalo podél vodopádů, sjíždělo přírodními skluzavkami a peřejemi… prostě luxusní venkovní auapark se vším všudy.Zážitky na celý život. Záměr našich přátel se vydařil a myslím, že všichni máme na co vzpomínat. Týden utekl jako voda a tak byl čas vyklidit chatu, sbalit svých pár švestek a zamířit si to zpátky do naší matičky země.Byl to ale úžasný týden!!! Díky Hampi, René, Düse, Ede...
Horák & Vodák


více informací

10.6.2012 Slavnostní předávání diplomů úspěšným absolventům Projektu Učení pro život.

V Praze, v budově známého hotelu Holiday Inn proběhlo slavnostní předávání diplomů úspěšným absolventům projektu Učení pro život a absolventům Programu EDIE.
Dne 8.6.2012, při slavnostním aktu si diplomy za absolvování bronzového, stříbrného a zlatého stupně převzali účastníci z rukou Ivana Chadimy, čestného předsedy občanského sdružení Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu.

Dětský domov se školou v Těrlicku reprezentovali: Marek S., Robert K., Josef H., Dušan O., kteří si převzali bronzový diplom a Milan V., který si převzal stříbrný diplom.
 
 

Mezi oceněnými v projektu Učení pro život byli i zástupci Dětského domova se školou Bystřice pod Hostýnem a Veselíčka.

Ocenění si převzali také studenti gymnázia J.V. Jirsíka V Českých Budějovicích, posluchači Policejní akademie v Holešově a chlapci z Domu Dětí a mládeže v Novém Městě pod Smrkem, kteří jsou zapojeni do Programu EDIE.

Touto cestou bychom chtěli poděkovat projektové manažerce
Bc. Aleně Jeslínkové, za její neutuchající podporu.
Gelnarová & Horák & Vodák, vedoucí projektu Učení pro život

více informací

20.1.2012 Mezinárodní konference Youth at Risk

V lednu tohoto roku mělo naše zařízení tu čest, hostit po dva dny účastníky mezinárodní konfernce Youth at Risk, které se účastnili zástupci organizací pracující s ohroženou/rizikovou mládeží.

V rámci projektu Connect to Youth proběhla z kraje tohoto roku v České republice devítidenní konference na téma Youth at risk pořádaná občanským sdružením Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu (EDIE). Na této konferenci se setkalo 26 pracovníků s mládeží z 15 zemí celého světa (např. Izrael, Palestina, Libanon, Jordánsko, Malta, Turecko, Finsko atd.) s dětmi z dětského domova se školou v Těrlicku a v DDŠ Veselíčko. Obě tato zařízení jsou zapojena do projektu Učení pro život, který zaštiťuje občanské sdružení EDIE – Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu. Cílem návštěv byla výměna zkušeností a především názorná ukázka trávení volného času dětí s nařízenou ústavní péčí v těchto zařízeních. Zahraniční hosté se měli možnost seznámit se systémem ústavní péče v České republice a být svědky přímé práce s dětmi s poruchami chování. Díky tomuto vzájemnému setkání jsme získali nové cenné kontakty na organizace pracující s ohroženou respektive rizikovou mládeží, čímž se nám otevřely další dveře do světa zkušeností, partnerství a poznání.


více informací

< <     1/2023     > >
NePoÚtStČtSo
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31