Integrační programy

„ Adam“

Chlapci z DDŠ v Těrlicku v rámci svého volného času pomáhají v občanském sdružení Adam, které působí na území města Havířova s nácviky sociálních dovedností u dětí s autismem. Chlapci ukazují těmto dětem, jak správně hrát fotbal, jak se správně seznamovat, jak správně vést rozhovor. 

Přítomnost chlapců umožňuje rodičům dětí s autismem, v klidu a pohodě vychutnat si čaj či kávu, zatím co si jejich děti si hrají v herně nebo na zahradě se svými kamarády z domova v Těrlicku. 


„Hraběcí čtyřka“

Cílem „Hraběcí čtyřky“ je seznámení chlapců a konfrontace s každodenními starostmi, kterým jsou tělesně postižení vystaveni.

Zpravidla se jedná o čtyři chlapce, kteří 1 x měsíčně, odjíždějí s psychologem DDŠ do ústavu v Hrabyni, kde na ně čekají čtyři vybraní obyvatelé s různým tělesným postižením.

Všech osm účastníků psychoterapeutické komunity má „svůj“ problém, které vzájemně konfrontují v diskusích ve dvojicích chlapec – tělesně postižený, později celá skupina pod vedením psychologa DDŠ. Komunikace ve dvojicích probíhá zpravidla při procházkách chlapců s obyvatelem v areálu ústavu, skupinová část probíhá v čítárně v rámci her. Pro společné chvíle připravili uživatelé ústavu soutěž v lukostřelbě a stolních hrách, exkursi ústavu a chráněných dílen.

Chlapci z Těrlicka každoročně pomáhají při organizaci Her tělesně postižených v Hrabyni.


Spolupráce s mateřskými a základními školami

Již řadu let spolupracujeme s dětmi v předškolních zařízeních. Připravujeme pro ně  zábavná sportovní dopoledne, soutěže a hry, pomáháme s drobnými opravami hraček a především s údržbou školní zahrady. Každoročně zveme děti na naši Vánoční besídku. Pro děti jsme se stali kamarády, pro paní učitelky partnery v organizování aktivit.

Základem spolupráce se základními školami je příprava sportovních soutěží a pořádání zábavných odpoledních programů. Pořádáme pro ně Den dětí a rozloučení se školním rokem. Se žáky druhého stupně základní školy jsou pořádána sportovní utkání ve volejbale, vybíjené, florbalu. Pořádají se ve sportovním areálu Dětského doma i v tělocvičně základní školy.

Při společných akcích mají chlapci možnost nahlédnout do náročné práce pedagogů v základní škole.


« Předchozí 1 2 Další »

22.7.2013 Prázdninový pobyt

Prázdninový pobyt „Ostravice“ 22. - 26.7.2013

Zaměření : Turistický pobyt pod stanem - turistika, vodní sporty, táboření

Základnou pětidenního pobytu byl kemp v areálu SK Ostravica. Podnikali jsme turistické výšlapy do terénu Beskyd, s ohledem na velká horka s návštěvami koupališť ve Frýdlantě a Sluníčku –Ostravica, chlapci siužili koupání i v řece Ostravici. Součástí pobytu byly také sportovní a společenské aktivity v areálu SK Ostravica, kde naši chlapci se sblížili s dětmi ostatních ubytovaných rekreantů.

více informací

8.7.2013 Letní táborová škola mladých výtvarníků

Letní táborová škola mladých výtvarníků v Těrlicku

8.-12.července 2013 se uskutečnil již šestý ročník „Letní táborové školy mladých výtvarníků“ v prostorách Dětského domova se školou v Těrlicku“.

Cílem projektu byla především integrace chlapců z Dětského domova se školou v Těrlicku s dětmi ze základních škol. Projektu se zúčastnilo celkem 18 dětí, z toho 5 chlapců z dětského domova.

Dopolední aktivity se uskutečnily ve výtvarných dílnách, kde probíhala arteteraie, malba, keramika, práce s materiálem. V odpoledních hodinách děti skotačily u Těrlické přehrady, hrály hry a soutěžily v areálu domova. V průběhu projektu nás navštívili naši přátelé z Ústavu sociální péče v Hrabyni. Slunečné počasí a dobrá nálada nás provázela po celou dobu. Nezapomenutelná byla i diskotéka a canesterapie, kde děti viděly jak jsou psi vycvičeni a měly možnost si s nimi hrát.

Dětem se věnovali pedagogové DDŠ, studentky Ostravské univerzity, psycholog a etoped domova. Na závěr týdne proběhla vernisáž výtvarných prací, kterou ocenili zejména rodiče dětí přítomných dětí.
Projekt byl podpořen grantem z města Havířova, za který děkujeme.více informací

24.1.2013 Sněhovánky

Soutěžení v tradičně netradičních disciplínách.
Dne 24. 1. 2010
náš EDIE tým připravil pro děti ze Základní školy v Havířově-Šumbarku
tradiční zimní akci – Sněhovánky v Těrlicku.Chřipka si nevybírá, a i když se nemohli zúčastnit všichni, i tak nás bylo hodně. Vše se odehrávalo na svahu v obci Těrlicko a společně jsme soutěžili v tradičně netradičních disciplínách.Chlapci z DDŠ Těrlicko pro děti přichystali skokanský můstek a slalomovou dráhu. Největší atrakcí letošního ročníku, stejně tak jak v minulosti, byly velké nafukovací rafty. Člověk by nevěřil, kolik se do takového raftu vleze vysmátých mrňousků a ještě vysmátějších učitelek!V době technické pauzy se všichni závodníci zahřáli horkým čajem a posilnili sladkostí. Pak se s pověstnou vervou třeťáků vrhli na lámání časových rekordů.Dvě hodiny dovádění a soutěžení na sněhu a za mrazu se rozplynuly jako sněhová vločka a byl tu čas na vyhodnocení dosažených sportovních výsledků a předání cen těm nejšikovnějším.Ještě „povinné“ hromadné foto a pak rozloučení, děti naskočily i se svými učitelkami do autobusu a odjeli do svých domovů. No a na naše kluky čekalo už jen sbalit technické zázemí a stejně jako naši kamarádi školáci, hurá do tepla.
outdoor tým Gelnarová & Horák & Vodák  

více informací

6.11.2012 Podzimní netradiční hry pro děti ze ZŠ v Havířově Šumbarku

Na tento den jsme se všichni moc těšili.
Je to naše tradiční setkávání, kdy kluci z Těrlicka si připravvují program pro děti z Havířovské školy.

Na programu spolupracovaly paní učitelky, za což jim patří převeliký dík, neboť bez nich by ani nebylo možné akci organizovat.
Horák & Vodák

více informací

8.9.2012 Setkání s autisty

Dnešní den jsme věnovali rodičům ze sdružení Adam a jejich přátelům, kteří si zcela rozhodně zaslouží náš respekt a úctu.
S psychologem Přemyslem Mikolášem, ve spolupráci s Učením pro život/EDIE jsme zorganizovali společné setkání, v podzámčí Hradce nad Moravicí, u Žimrovického splavu.

 Zahájili jsme dovednostními hrami - boj o míč, obrana hradu, boj o vlajku a několik dalších týmovek. Kolega Petr, společně s našimi chlapci uvařil k obědu unikátní guláš, po kterém se všichni hodně dlouho oblizovali.  
 
            

Na odpoledne, pro děti a jejich rodiče, jsme měli připravené adrenalinové aktivity. Rafting a traverzování přes Žimrovický splav.

Bylo úžasné sledovat ty široké úsměvy a bezprostřední radost dětí, které žijí ve svém vlastním světě a jen málokdo z nás, do něj dokáže nakouknout a poznat jej. 

        

Směle můžeme říci, že to byl překrásný, společně strávený sobotní den, kořeněný dětským smíchem. V jejich jiskrných očích, ale nejen v jejich, bylo možno vyčíst radost, nadšení, spokojenost.

          

Poděkování patří členům projektu Učení pro život – Láďovi, Robertovi, Sebastianovi, Josefovi a Milanovi, stážistce Petře, vodáckým instruktorům Libuši a PetroviRovněž rodičům a asistentkám, bez nichž by nebylo možné udržet děti „pohromadě“ a především dětskému psychologovi Přemyslu Mikolášovi, který celou akci pro děti a jejich rodiče zorganizoval, odborně zaštítil a také, vloni zakoupeným fotoaparátem, vše zachytil za pomoci dvou výměnných objektivů.

 
 
Gelnarová & Horák & Vodák

více informací

1.7.2012 Archiv

Archiv

 Mistrovství ČR v šipkách

Dne 17.11.2012 se konalo v Ústavu sociální péče v Hrabyni mistrovství ČR v šipkách a foukaných šipkách občanů s tělesným postižením. Chlapci z našeho domova doprovázeli všechny soutěžící k terčům, počítali dosažené body, vraceli šipky do hry, pomáhali s obsluhou postižených osob při obědě, podávali pohoštění. Mistrovství probíhalo v příjemné atmosféře, soutěžící byli spokojeni a ocenili chlapce z Těrlicka za vstřícnost, ochotu a obětavost.Turnaj ve florbale

V sobotu ráno (3.11.) jsme se s velkou chutí vypravili do městské sportovní haly na turnaj ve florbale, který se konal již pátým rokem. Turnaj pořádal Dětský domov v Havířově. Kapitán našeho mužstva pečlivě sledoval, kdy a s kým hrajeme. Zatímco my ostatní jsme plánovali a domlouvali taktiku hry. O přestávkách jsme se měli možnost potkat s kamarády z jiných domovů a popovídat si. Za dravost a férovou hru jsme byli hlasitě pochváleni panem rozhodčím. I přes hbitost našeho brankáře a spoustu „rybiček“, mnohdy mimo herní pole, jsme se neumístili na prvním místě. Ale i tak máme krásný sportovní zážitek.

Výlet na Kotař

Ve sváteční den 28.10. jsme se rozhodli vyrazit na hory. Turistická trasa vedla po vrstevnici z Komorní Lhotky na Kotař a dala nám pěkně zabrat. U chaty jsme si rozdělali oheň, vytáhli z batohů hrnec a všechny potraviny, ze kterých jsme uvařili ten nejlepší guláš na světě. Cestou i u chaty jsme si povídali, hráli hry a protože nám nepřálo počasí, tak jsme se taky ohřívali u ohně. Dobrodružství nás provázelo na každém kroku, hry v přírodě prověřily naše znalosti a fyzičku, guláš byl výborný a my jsme prožili náročný den, ze kterého si odnášíme spoustu zážitků.

Klubové odpoledne – „Michálčiny indície“

Celodomovská akce konaná dne 6.10.2012. Akce se účatnili chlapci a vychovatelé DDŠ Těrlicko. Putovní trasa směr Soběšovice a okolí Žermanické přehrady.
ADAM 2012 – letní tábor pro děti s poruchou autistického spektra
13.-17.8.2012Po celoroční úspěšné spolupráci chlapců z DDŠ Těrlicko s Občanským sdružením ADAM Havířov, které sdružuje děti s autismem a jejich rodiny se zrodil nápad uspořádat pro tyto děti týdenní letní tábor v areálu dětského domova.
Program letního tábora:
• Hry a soutěže
• Nácvik sociálních dovedností
• Branný den ve spolupráci s dětmi z dětského domova v Těrlicku
• Odpoledne u Těrllické přehrady – jízda na raftech
• Hypoterapie aj.

Hlavními organizátory byli psycholog Mgr.Přemysl Mikoláš a vychovatelka DDŠ paní Libuše Gelnarová.
Dětem s poruchami autistického spektra se letní tábor moc líbil. Velmi dobrý ohlas zazněl od rodičů, kteří byli spokojeni s aktivním zapojením svých dětí a projevili zájem o další spolupráci v novém školním roce.Letní prázdninové pobyty dětí

V době letních prázdnin probíhaly pětidenní pobyty dětí v přírodě v počtu 3 - 7 s pedagogickým doprovodem.Kolnovice – Jeseníky 20.- 24.8. 2012

Prázdninový pobyt v Kolnovicích probíhal nedaleko města Jeseník s ubytováním v myslivecké chatě. Pobytu se zúčastnili tři chlapci v doprovodu dvou vychovatelů. Program byl zaměřen především na pěší turistiku a poznávání krásné přírody v okolí Jeseníku. Horké letní počasí umožnilo využít čas ke koupání, hrám a krátkým túrám v okolí. V letošním roce chlapci pomohli při úpravě okolí myslivecké chaty sekáním trávy. Navštívená místa: město Jeseník, Priessnitzovy lázně (vodní procedury), zajímavosti obce Vidnavy, České Vsi, Velké Kraši aj.

Sportovně rekreační týden na Ostravici 6.8. - 10.8 2012

Do rekreačního střediska TJ Sokol Ostravice vyjelo sedm chlapců a dva pedagogové. Stravování bylo zabezpečováno vlastními silami, v místě ubytování. Navštívili jsme turisticky vyhledávaná místa – koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí, RS Sluníčko a vodní dílo Šance.
Odpolední program – netradiční disciplíny – se nesl v soutěžním duchu. Chlapci změřili své síly a dovednosti při střelbě ze vzduchovky, při hře šipky a ve střelbě z luku. Adrenalinovou záležitostí byla jízda na lanovce a slaňování z mostní konstrukce. Nevšedním zážitkem, kterým byl zakončen týdenní pobyt, byla prohlídka pivovaru Radegast v Nošovicích.
Pobyt Chvalčov, Hostýnské vrchy 23.- 27.7. 2012

Zaměření pobytu – turistika
Výměnný prázdninový pobyt proběhl ve Výchovném ústavu pro mládež ve Chvalčově. Z našeho domova se pobytu zúčastnilo v doprovodu dvou vychovatelů šest chlapců. Ubytováni byli v areálu ústavu, vařili vlastními silami. Podmínkou každodenního stravování byla ranní procházka do 3 km vzdáleného obchodu, kterou si všichni užívali.
Program: Malebná krajina lákala ke krátkým túrám, sběru hub a dobrodužnému hledání cest. Navštívili jsme Svatý Hostýn, moderní koupaliště v Bystřici pod Hostýnem, poznávali okolní přírodu, hráli míčové hry, bedbinton. Večer jsme hráli karty, plánovali jídelníček zpívali za doprovodu kytary a vyprávěli si své zážitky z prožitého dne. Pobyt byl hodnocen všemi zúčastněnými jako velmi podařený, především pro veselou a přátelskou atmosféru, která po celý čas pobytu panovala.

Vodácký pobyt – řeka Bečva 9.-13.7.2012

Dlouholetá spolupráce s vodáckým oddílem vyvrcholila týdenním integračním pobytem na řece Bečvě. Pobytu se zúčastnila také čtyři děvčata, která spolupracují s chlapci z DDŠ v průběhu roku. Aktivně se zapojila do denních činností, her, zábavy i povinností.
Na pobytu si všichni vyzkoušeli „tekoucí vodu“, stavění tábořiště, včetně sociálního koutku, spaní ve stanech. Snahu a píli chlapci prokázali denně při přípravě stravy v tábornických podmínkách.
Z pěti pobytových dnů byly tři plavební, další zážitkové a poznávací.
Plavební plán: Teplice nad Bečvou, Přerov, Rybáře, Týn nad Bečvou, Osek nad Bečvou.
V Teplicích nad Bečvou, účastníci navštívili lázeňskou kolonádu, soukromou jeskyni s podzemním jezerem a hranickou propast.více informací

< <     11/2019     > >
NePoÚtStČtSo
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30