Zážitková pedagogika

Zážitkovou pedagogiku v našem zařízení považujeme za jeden ze stěžejních bodů spolu se strategií integrace. V rámci programu DofE (mezinárodní dobrovolný Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu) se naši chlapci, spolu s ostatními dětmi zaměřují na pomoc druhým, na rozvoj vlastních dovedností a smysluplné využívání volného času.

Kromě outdoorových aktivit se intenzivně věnujeme sociálním aktivitám. Naši chlapci mimo jiné pravidelně dochází s kulturním vystoupením do domova seniorů Pohoda v Orlové a za tělesně handicapovanými do ÚSP Hrabyni. Pravidelně se setkávají  s dětmi s poruchami autistického spektra a se zábavně sportovním programem chodí za dětmi na ZŠ v Havířově-Šumbarku.


Ze čtyř oblastí (rekreační sport, dovednost, služba, expedice) výše uvedeného programu DofE se služba, respektive pomoc druhým, stala naší prioritou.

Chlapci z DDŠ Těrlicko se prostřednictvím těchto aktivit učí sociálním dovednostem, empatii, pokoře. Poznávají těžký život druhých a konfrontují jejich problémy s těmi svými. Skrze vlastní zkušenost (prožitek), připouští, že jsou lidé, kteří jsou na tom hůře než oni sami.Cílem této terapeutické práce je umožnit dítěti „doplnit/dosytit“ na vyšší úroveň jeho základní potřeby (potřeba bezpečí, potřeba limitů, potřeba místa, potřeba péče, potřeba podpory, potřeba otevřené budoucnosti), které byly z nějakého důvodu nenaplněny v primární rodině a přivedly dítě do ústavní nebo ochranné výchovy.

Toto doplnění/dosycení se děje v situacích, kdy dítě pomáhá druhému člověku a dospělá osoba ho jen doprovází. Chlapci si prožijí úspěch, dostanou bezprostřední ocenění ze strany toho, kterému pomáhají, ať už je to úsměv malého dítěte, poděkování od člověka na vozíčku, či „jen“ pohled lidí s poruchou autistického spektra.


29.9.2018 Budoucí „Dofáci“ si dali dostaveníčko v Komorní Lhotce

Sobotní odpoledne jsme vyplnili horolezeckou dovedností – slaňováním.
Ve skalním lomu v Komorní Lhotce jsme se naučili základům bezpečnosti, překonávali jsme prvopočáteční obavy, učili jsme se technice slaňování.
 Všichni tři kluci, udělali první krůček v oblasti „dovednosti“ v programu DofE – Cena vévody s Edinburghu.

Sobotní odpoledne jsme si pořádně užili a už se těšíme na „lanovku“.
 
 
autor. av


více informací

3.7.2018 Prázdninové zážitky 2018

 
 

Muzeum v Kopřivnici


Hranická propast

více informací

9.6.2018 Výšlap na chatu Severku a koupání v bazénu

Krásný výhled na Beskydy
 
 
Příjemné ochlazení v bazénu na chatě Severka

Naši borci, kteří úspěšně zdolali vrchol. 

Příprava na skok do vody

Skok...
více informací

3.10.2016 Školní rok 2015/2016 - souhrn

 
Čisté břehy řeky Odry
V rámci programu Cena vévody z Edinburghu se v říjnu chlapci zúčastnili vodácké akce „Čisté břehy řeky Odry“. Společně s dalšími nadšenci se podíleli na kultivaci břehů, pomáhali životnímu prostředí. Úkolem byl sběr PET láhví, kterých společně nasbírali 30 plných 80 -ti litrových pytlů (říjen, listopad 2015).


Den otevřených dveří Povodí Odry v Žermanicích
Povodí Odry zde pořádalo prohlídku hráze přehrady v Žermanicích, v rámci dne otevřených dveří. Děti se dozvěděly mnoho zajímavostí nejen o této přehradě, ale i o hospodaření s vodou vůbec (duben 2016).


Mezinárodní cena vévody z Edinburghu

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu( DofE Award) je léty prověřený a celosvětově uznávaný program, který mladým lidem umožňuje zvýšit jejich kompetence pomocí zážitkové pedagogiky. Založil ho v roce 1956 britský princ Philip, vévoda z Edinburghu.


Slavnostní převzetí bronzových cen v programu DofE
Účastníkům ze základních škol, dětských domovů, škol pro zahraniční studenty, bylo předáno ocenění - bronzová cena za dobrovolnictví. Tuto cenu získalo šest chlapců z našeho domova za celoroční snahu a odvedenou práci, v oblasti sociální a sportovní (červen 2016).


Ocenění nejlepších žáků těrlických škol
Mezi oceněnými dětmi Těrlických základních škol byli dva chlapci z našeho domova. Oceněni byli za školní práci, zapojení do mezinárodního programu Cena vévody z Edinburghu a integračních programů s dětmi s poruchou autistického spektra, za sportovní výsledky (červen 2016.)

Vystoupení na tradičních obecních slavnostech v Těrlicku
Vystoupení chlapců s hudebním programem a dramatizací pohádky „Zlatovláska“ (červen 2016).


Ozdravný turistický pobyt v Beskydech - Ostravice
Týden plný zábavy i turistiky. Výšlap na Lysou Horu a horu Smrk, relaxace v aquaparku ve Frenštátě pod Radhoštěm, opékání párků u přehrady Olešná (srpen 2016).


Festival zájmové umělecké činnosti
V letošním roce jsme se opět zúčastnili celostátní soutěžní přehlídky zájmové umělecké činnosti dětských domovů se školou a výchovných ústavů. Přehlídka se konala v Soběslavi. Tentokrát jsme se nechali inspirovat pohádkou „Zlatovláska“, za kterou jsme získali 1. místo v kategorii malých jevištních forem (duben 2016).

více informací

11.4.2014 Arteterapie

Arteterapie s dětmi ze sdružení Adam.

Dne 11.4.2014  proběhla v prostorách DDŠ Těrlicko další arteterapie pro děti s autismem z Občanského sdružení Adam, Havířov. Děti malovaly na pravá malířská plátna, která se budou dražit na Benefičním koncertu v červnu.
více informací

22.3.2014 Turistický výlet - vyhlídková věž v Soběšovicích

 Turistický výlet - vyhlídková věž v Soběšovicích
Obloha téměř bez mráčku nás provázela po celou dobu sobotního výletu do Soběšovic. Našim cílem byla návštěva vyhlídkové věže, která byla vybudována v roce 2004 v nadmořské výšce 350 metrů. Uvnitř stavby je ocelový tubus s točitým schodištěm.
Z věže se nám naskytl kruhový rozhled a stál skutečně zato. Díky krásnému počasí jsme viděli Ostravskou pánev, Těšínskou pahorkatinu, Slezské Beskydy i s polskou částí a Moravskoslezské Beskydy. Cestou jsme sledovali dravce, srnu, povídali si o historii kostela „Navštívení Panny Marie“, výstavbě vodního díla Žermanice a mnoha dalších zajímavostech ze života obce.

více informací

31.1.2014 Putování na "Školní boudu"

Dne 31.1.2014 jsme se vydali na turistický výlet do Komorní Lhotky v Beskydech na úžasné místo ve vzdálenosti jen 10 km od našeho domova.
Za silného větru jsme dorazili do cíle na „Školní boudu“, připravili oheň a opekli si párky, na kterých jsme si moc pochutnali.
  

Počasí bylo téměř jarní, a tak jsme se s velkou lítostí louči s posledními zbytky sněhu. 
 
více informací

5.10.2013 Výlet do Komorní Lhotky

Dne 5.10.2013 jsme se s chlapci vypravili do Komorní Lhotky (podhůří Beskyd) na turistický výlet.
Počasí nám přálo a zdravý vzduch prospěl. I přes usilovné hledání se nám podařilo nasbírat jen několik hříbků, které jsme později nakrájeli a usušili. Z výletu jsme se vraceli nadšení a unavení. Vždyť 15 km v nohách není zase tak málo.
 
   
více informací

11.6.2012 Rakousko 2012

Ve dnech 26.5. až 2.6. 2012 se uskutečnil již osmý zahraniční podnik pod patronací německé mládežnické organizace JESP specializující se na zážitkovou pedagogiku.
Opět se této akce, v rámci naší dlouhodobé strategie "integrace", zúčastnili spolu s našimi chlapci i studentky a studenti z civilních škol, kteří jsou našimi letitými partnery. Znova jsme vyrazili na, z minulých let, nám již známá místa v okolí Ötztalu. Překrásné prostředí tyrolských Alp vytvářelo opět nezapomenutelnou kulisu při společných outdoorových aktivitách. Scenérie vysokých hor a čistý vzduch působily blahodárně jako balsám na všechny zúčastněné.Podobně jako v minulých letech se naše pozornost zaměřila na zdolávání zajištěných lezeckých cest typu via ferrata. Těch jsme tentokráte zdolali celkem pět.Každý den jsme stupňovali obtížnost až ke konečnému písmenu E (dle tabulky obtížností: A- nejlehčí, F- nejobtížnější).Samozřejmě jsme nezapomněli ani na odpočinkové dny v podobě aquaparku, osvěžující zmrzlinu při prohlídce městečka, nejdelší letní bobovou dráhu na světě a netradiční kontaktní hry a dalších relaxační aktivity.


Na poslední den si pro nás naši němečtí přátelé připravili mimořádný a nezapomenutelný zážitek, kterým se chtěli rozloučit s našimi chlapci, kteří v našem zařízení tento rok končí a jeli s námi na takovýto pobyt na posledy.Zosnovali jsme tajný a „zákeřný“ plán. Účastníkům jsme řekli, že je čeká luxusní venkovní aqupark se spoustou tobogánů, skluzavek, skokanských můstků, vířivek a dalších atrakcí. …a v podstatě jsme ani moc nelhali :-) . Kluci jásali, a už se těšili na slíbené zážitky. To ještě netušili, co je čeká! Jaké však bylo jejich překvapení, když jsme zaparkovali před menší budovou a tam na každého čekala hromádka v podobě přilby a úvazku. Ovšem to nebylo zdaleka vše! Na řadu přišla neoprenová kombinéza a staré boty. A je to tady! CANYONING!!!! Silný adrenalinový zážitek!

Ale zpět.Vyjeli jsme vysoko do hor a po důkladné instruktáži a za doprovodu 3 najatých profesionálních instruktorů z agentury pro outdoorové sporty, jsme slanili asi 20m z mostu do skalního koryta kudy tekla řeka, respektive do kaňonu. (odtud název „canyoning“).A pak už se šlo peřejemi, skákalo z menších vodopádů do tůněk, slaňovalo podél vodopádů, sjíždělo přírodními skluzavkami a peřejemi… prostě luxusní venkovní auapark se vším všudy.Zážitky na celý život. Záměr našich přátel se vydařil a myslím, že všichni máme na co vzpomínat.Týden utekl jako voda a tak byl čas vyklidit chatu, sbalit svých pár švestek a zamířit si to zpátky do naší matičky země.Byl to ale úžasný týden!!! Díky Hampi, René, Düse, Ede...
Horák & Vodák
 
více informací

< <     10/2019     > >
NePoÚtStČtSo
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31